Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament – co wybrać?
Przy nowoczesnych budowach domów i innych budynków coraz więcej mówi się o wykorzystaniu płyty fundamentowej w zamian za tradycyjny fundament. Czy budowa płyty fundamentowej jest opłacalna? Czy nadaje się ona do stabilnego posadowienia budynku i czy jest lepsza niż tradycyjne fundamenty?
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa jest płytą betonową, wylewaną na placu budowy. jest zbrojona specjalną siatką i prętami, dzięki czemu jest trwała i wytrzymała. Do jej wykonania wykorzystuje się specjalne elementy brzegowe, które jednocześnie stanowią termiczną izolację pionową. Płyty fundamentowe różnią się od tradycyjnego fundamentu przede wszystkim głębokością wykopu – w przypadku płyty jest on o wiele płytszy, co pozwala na większą oszczędność czasu, a także pieniędzy. W wersji standardowej płyta fundamentowa ma 20 cm grubości. Do zastosowań specjalnych grubość ta może być zwiększona do 25, a nawet 30 cm.
Zbrojenie płyty fundamentowej wykonywane jest z siatki zgrzewanej z wygiętych stalowych prętów żebrowanych. Do wykonywania zbrojenia używa się także strzemion krawędziowych wykonanych ze stali giętej żebrowanej.
Zalety płyty fundamentowej
Płyty fundamentowe mają wiele zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim niższy koszt w stosunku do kosztu budowy fundamentów słupowo-ryglowych. W przypadku płyty nie są wymagane belki stropowe, co także jest sporą oszczędnością. Inną zaletą płyt fundamentowych jest szybkość ich wykonania, zwłaszcza w stosunku do wykonania tradycyjnego fundamentu. Wylanie płyty jest wykonywane w ciągu jednego dnia, a schnięcie zawiera zazwyczaj około 4 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. Płyty fundamentowe nie posiadają pod sobą wolnej przestrzeni, dzięki czemu nie istnieje problem pleśni, grzybów ani gryzoni czy owadów. Do tego są bardzo szczelne, dzięki czemu możliwe są duże oszczędności na ogrzewaniu czy klimatyzacji.
Płyty fundamentowe – wady
Płyty fundamentowe, oprócz licznych zalet, posiadają także wady. Można do nich zaliczyć brak przestrzeni pod fundamentem i związany z tym brak miejsca do przechowywania czy umieszczenia i ukrycia urządzeń użytkowych. To sprawia, że wszelkie przewody wentylacyjne muszą zostać zainstalowane na poddaszu lub wewnątrz ścian budynku. Problem pojawia się także w sytuacji, gdy pod płytą fundamentową pojawiają się jakiekolwiek wycieki hydrauliczne. Z racji umieszczenia hydrauliki poniżej fundamentu płyty, wszelkie naprawy hydrauliczne są bardziej skomplikowane i generują o wiele wyższe koszty.
Cechy płyty fundamentowej
Cechą płyty fundamentowej, na którą warto zwrócić uwagę jest przewodność cieplna. Jest to, mówiąc inaczej, szybkość przenikania ciepła przez masę stałą w drodze przewodzenia w odniesieniu do przenoszenia ciepła do lub z gruntu. Inna cechą charakterystyczną płyty fundamentowej jest jej wysoka masa termiczna, która oznacza, że betonowa płyta potrzebuje dużo czasu, by zareagować na zmiany temperatury. Szybkość nagrzewania się płyty jest zależna m.in. od grubości płyty.
Czy warto budować dom na płycie fundamentowej?
Budowa domu na płycie fundamentowej sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie podłoże jest niepewne, a poziom wód gruntowych jest wysoki. Płyta jest odporna na tego rodzaju niedogodności, a do tego ma bardzo dużą nośność. Płyta fundamentowa pozwala na budowę domu również a gruncie, który jest zbyt słaby na tradycyjny fundament. Bardzo często z płyt fundamentowych korzysta się także wtedy, gdy budowa ma być skończona jak najszybciej oraz wówczas, gdy szczególnie zależy nam na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem czy klimatyzacją. Warto podkreślić, że płyta fundamentowa jest idealnym podłożem dla każdej konstrukcji, sprawdzi się więc nie tylko w klasycznych projektach, ale także w projektach bardziej nowoczesnych i odważnych.
Jak tworzy się płytę fundamentową?
Pierwszym krokiem tworzenia płyty jest wytyczenie jej obszaru i przygotowanie gruntu. Wykonywany jest wykop, na którego dnie umieszcza się drenaż. Ma on na celu skuteczne odprowadzanie wód gruntowych. Wykop zostaje zapełniony pospółką, która następnie jest odpowiednio zagęszczana. Kolejnym krokiem jest zastosowanie systemów brzegowych, które wzmacniają płytę fundamentową. Następnie następuje równanie kształtek styropianowych i połączenie wszystkich elementów przy użyciu płytek kolczastych i grzebieni. Po dokładnym uszczelnieniu wszystkich łączeń i sprawdzeniu położenia elementów granicznych, wyznacza się punkty pod przepusty i rozkłada instalację wodno-kanalizacyjną. Kolejnym krokiem jest wykonanie poziomej izolacji termicznej oraz stworzenie przejść pod przepusty i zbrojenie płyty fundamentowej. Po rozłożeniu całej termoizolacji i systemu grzewczego można przystąpić do zalania instalacji betonem. Pozostaje jedynie czekać, aż płyta wyschnie.
Koszt płyty fundamentowej zależna jest od jej rozmiaru, a także od powierzchni, terenu czy użytych materiałów do jej budowy i wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Tak, czy inaczej, płyta fundamentowa jest o wiele tańsza od tradycyjnych fundamentów, a do tego szybsza w zastosowaniu na jakimkolwiek polu eksploatacji.