Co to jest dibond i jakie ma zastosowanie?

Dibond to materiał kompozytowy o licznych zaletach – dedykowany do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Zobacz, jakie zalety mają aluminiowe płyty kompozytowe.

Co to jest dibond?

Dibond to potoczna nazwa kompozytu aluminiowo-polimerowego, który składa się z trzech warstw – dwóch płyt aluminiowych połączonych rdzeniem polietylenowym (LD-PE). Nie jest surowcem jednolitym. Dzięki temu połączeniu charakteryzuje się wyjątkową sztywnością i stabilnością, a jednocześnie jest stosunkowo lekki. Płyty wyróżniają się tym, że awers arkusza to warstwa aluminium pokryta lakierem.

Plusem jest też duży wybór kolorów i wykończenia, struktur powierzchni oraz formatów. Do wyboru są różne rodzaje tego kompozytu – między innymi dibond 2mm, dibond biały czy dibond złoty. Do wyboru są też płyty z efektem lustra, metalicznym, szczotkowanym (brushed) lub innym dekorem (np. o wyglądzie drewna albo stali), nadrukiem oraz z folią ochronną.

Jakie podstawowe zalety ma kompozyt dibond?

Dibond to kompozyt reklamowy, który ma wiele zalet – jest lekki, trwały i sztywny. Dzięki swoim właściwościom, dibond jest odporny na działanie m.in. zmiennych warunków atmosferycznych, środków chemicznych, wilgotności, korozji i promieniowania UV, co sprawia, że jest idealnym materiałem do zastosowania także na zewnątrz.

Jest też elastyczny i łatwy do przycinania, wiercenia i gięcia, co pozwala na tworzenie z niego niestandardowych kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Co więcej, można w nim wiercić i można go nitować, zadrukowywać czy też oklejać foliami. To z kolei wpływa na jego wszechstronne zastosowanie. Płyta nie deformuje się, nie ulega rozciąganiu, nie blaknie, ma bardzo długą żywotność.

Jakie zastosowanie ma dibond?

Dibond ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Sprawdza się w takich branżach jak na przykład marketing i reklama, architektura, wystawy, znakowanie, druk cyfrowy i wiele innych. Sprawdzi się jako wykończenie m.in. stoisk handlowych, sklepów czy wystaw targowych. Za pomocą frezów wykonuje się też grawerowanie dibondu.

Może być wykorzystywany do produkcji tablic informacyjnych, szyldów, banerów, a także do tworzenia obudów reklamowych, ekspozycji, a także jako materiał konstrukcyjny w budownictwie. Jest bezproblemowy w obróbce – może być zginany, frezowany oraz docinany i wycinany. Na jego szerokie zastosowanie wpływa też możliwość dowolnego zadrukowania powierzchni płyty dibond z użyciem nowoczesnych technologii – jak druk UV.