Kotły gazowe – jaki kocioł gazowy do małego domu?
Jaki kocioł gazowy do małego domu warto wybrać? Które modele sprawdzą się w domach do 100 metrów kwadratowych? Jakie rozwiązania będą odpowiednią opcją dla mieszkań o powierzchni 50 i 70 metrów kwadratowych? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Jakie kotły gazowe wybrać do małego domu?
- Jaki kocioł gazowy sprawdzi się w mieszkaniu?
- Lepszą opcją są kotły gazowe kondensacyjne czy tradycyjne?
Jak wybrać piec gazowy do małego domu? Jaki piec gazowy sprawdzi się do ogrzewania pomieszczeń w mieszkaniu? Lepszą opcją będzie kocioł gazowy kondensacyjny czy tradycyjny? Na co zwrócić uwagę, wybierając kotły gazowe? Czym wyróżniają się kotły gazowe kompaktowe, jednofunkcyjne i dwufunkcyjne przepływowe? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury już teraz.
Jakie kotły gazowe wybrać do małego domu?
Jakie kotły gazowe sprawdzą się w małym domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych? O wyborze decyduje wiele czynników – nie tylko powierzchnia nieruchomości. Na początku warto w ogóle wiedzieć, że kotły gazowe produkuje się w przeróżnych wersjach. Dostępne są między innymi kotły dwufunkcyjne czy jednofunkcyjne. Te pierwsze posiadają wymiennik służący do podgrzewania wody grzewczej oraz wymiennik wykorzystywany do przygotowywania wody użytkowej. W piecach jednofunkcyjnych montuje się tylko i wyłącznie wymiennik do c.o. Jednofunkcyjne rozwiązania można rozbudowywać, dodając zbiornik z wężownicą — czyli pojemnościowy podgrzewacz. Ponadto na rynku można znaleźć specjalne gazowe kotły kompaktowe, w których umieszcza się specjalny zbiornik do magazynowania wody podgrzewanej.
Jaki kocioł gazowy sprawdzi się w małych domach, w których powierzchnia wynosi 100 metrów kwadratowych? Taka nieruchomość nie ma ogromnego zapotrzebowania na ciepło. Ponadto w małych domach z reguły mieszka niewielu domowników, zatem zapotrzebowanie na wodę ciepło także jest nieco mniejsze. Ważne, aby decydować się na gazowe kotły z bezobsługową technologią. Dzięki temu jedyną czynnością, jaką będziesz musiał wykonać, jest ustawienie optymalnych parametrów.
Jeśli chodzi o moc kotła, przyjęło się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni optymalną opcją jest około 0,6 kW mocy. A zatem przy 100 metrach kwadratowych dobrym rozwiązaniem będzie piec gazowy o mocy 6 kW. Moc tę należy podwoić, jeśli kocioł gazowy ma podgrzewać także wodę użytkową.
Wpływ na moc kotła gazowego mają także inne czynniki – do nich zalicza się lokalizację, a dokładniej strefę klimatyczną, rodzaj izolacji oraz wentylacji, sposób użytkowania nieruchomości, zużycie ciepłej wody użytkowej oraz wskaźnik zarówno sezonowego, jak i szczytowego zapotrzebowania na ogrzewanie. O ile potrzeby cieplne w istniejącym już domu można łatwo zdefiniować, biorąc pod uwagę dotychczasową eksploatację energii, o tyle przy nowych nieruchomościach potrzebne będzie w tej kwestii wsparcie fachowca.
Jaki kocioł gazowy sprawdzi się w mieszkaniu?
Dla mieszkań 50 czy 70 metrów kwadratowych poleca się szczególnie kotły gazowe dwufunkcyjne. To rozwiązania, które nie tylko ogrzeją budynek, ale służą także do podwyższania temperatury wody mieszczącej się w systemie przepływowym. Jaką moc kotła gazowego wybrać do mieszkania?
Na początku określ, ile masz w swoim mieszkaniu punktów poboru wody i jakie są ich rodzaje. Przyjęło się, że podczas kąpieli pod prysznicem domownik zużywa około 50-60 litrów wody. Przy standardowej słuchawce zużycie wynosi 15 l/min, przy deszczownicy lub w prysznicach z hydromasażem – do 30 l/min. Jeśli natomiast chodzi o wypełnianie wanny – z reguły potrzeba około 150 litrów. Jak zatem zagwarantować, aby w każdym momencie ilość użytkowej gorącej wody była wystarczająca? Wystarczy zdecydować się na spory zasobnik, w którym gorąca woda będzie odpowiednio magazynowana lub wybrać kocioł o relatywnie dużej mocy, który bez problemu szybko tę wodę podgrzeje.
Lepszą opcją są kotły gazowe kondensacyjne czy tradycyjne?
Zastanawiasz się, jaki piec będzie lepszym rozwiązaniem? Warto zdecydować się na piec gazowy kondensacyjny czy tradycyjny kocioł? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto wiedzieć, że gazowy piec kondensacyjny jest droższy, ale jednocześnie wykazuje większą sprawność przez taką możliwość, jak dogrzewanie wody z ogrzewania centralnego. Kocioł kondensacyjny cieszy się popularnością także ze względu na swoją konstrukcję, Dokładniej chodzi o jego działanie – nie tylko jest bezpieczny dla środowiska, ale i minimalizuje wszystkie straty ciepła. Jak to możliwe? Otóż kotły kondensacyjne odzyskują większość ciepła z generowanych w trakcie zasilania ogrzewania centralnego spalin. Następnie odzyskane ciepło wykorzystują do przygotowania – na przykład – ciepłej użytkowej wody. Wadą kotłów kondensacyjnych natomiast jest stosunkowo wysoka cena podłączenia i montażu. Jeżeli proces instalacji centralnego ogrzewania zostanie przeprowadzony przez specjalistów, wszystko na pewno będzie dobrze działało. W razie wątpliwości warto od razu zapytać, czy kocioł jednofunkcyjny będzie odpowiedni, czy może jednak lepiej postawić na inne ogrzewanie gazowe. Nowoczesne piece gazowe są bardzo wydajne.