Mocujemy słupki ogrodzeniowe
Jak osadzić słupki ogrodzeniowe, by bez trudu utrzymały przęsła, z których zbudowany jest płot? Jakie rozwiązania budowlane będą najlepsze podczas ich montażu?
Do wyboru mamy szereg technik. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy uwzględnić przeznaczenie ogrodzenia, typ konstrukcji, a także masę elementów, które słupki muszą utrzymać.
Słupki ogrodzeniowe i ich rodzaje
Przęsła ogrodzeniowe opierają się na słupkach. To od ich wytrzymałości będzie zależeć stabilność płotu. Im cięższe panele, tym słupki ogrodzeniowe powinny być bardziej masywne i solidne. Do wyboru mamy konstrukcje murowane lub z metalu. Te pierwsze będą bardziej wytrzymałe, ale ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana i droższa od ustawienia gotowych konstrukcji metalowych. Słupki metalowe to zwykle fragmenty ogrodzeń systemowych, czyli kompletu elementów płotu, które zaprojektowano w ten sposób, by dobrze do siebie pasowały. Wybierając słupki dopasowane do danego rodzaju przęseł, nie powinniśmy więc martwić się tym, że nie będą one w stanie udźwignąć konstrukcji. Warto jednak pamiętać że ich wytrzymałość zależy także od innych czynników. Płot narażony jest bowiem również na silne podmuchy wiatru, a także uderzenia. Słabej jakości słupki mogą nie wytrzymać takich obciążeń.
Sposoby mocowania słupków
Wytrzymałość ogrodzenia zależy jednak w głównej mierze od tego, czy słupki zostały prawidłowo osadzone w ziemi. Tu z kolei znaczenie ma rodzaj oraz sposób przygotowania podłoża przed montażem ogrodzenia. Stabilną podstawę dla ogrodzenia zapewnia betonowy fundament – słupki ogrodzeniowe osadza się bezpośrednio w zaprawie. Łatwiejszym i tańszym sposobem na montaż jest wkopanie słupków bezpośrednio w ziemię. W takim wypadku należy pamiętać, że powinny one osiągnąć odpowiednią głębokość i zostać przysypane suchą zaprawą murarską. Słupki ogrodzeniowe należy też wzmocnić dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi, czyli wspornikami. Mocuje się je na początku i na końcu ogrodzenia, a także w miejscach, gdzie płot zakręca. W przypadku długich i prostych ogrodzeń, powinniśmy osadzać takie wsporniki co kilkadziesiąt metrów.