Środki zapobiegawcze dotyczące instalacji gazowych w mieszkaniu
Małe wycieki gazu lub złe spalanie w kotle mogą poważnie wpłynąć na zdrowie domowników. Należy na to zwrócić uwagę i być świadomym, zarówno prawidłowego użytkowania instalacji przez użytkowników w domu, jak i tego, czy instalacja gazowa jest prawidłowo wykonana i właściwie konserwowana, aby zminimalizować ryzyko wybuchu, pożaru czy uduszenia. Jeśli zastosujesz się do szeregu środków zapobiegawczych, ryzyko to zostanie zredukowane do 0.
Gaz to paliwo wykorzystywane do ogrzewania i gotowania. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że używanie gazu w domu stwarza podwójne ryzyko dla jego mieszkańców:
- Wybuchu i pożaru, tak jak prawdopodobnie miało to miejsce w Mokrej Prawej: https://ozorkow24.pl/potezna-eksplozja-w-mokrej-prawej
- Uduszenia
Małe wycieki gazu lub złe spalanie kotła mogą poważnie wpłynąć na zdrowie domowników. W przypadku złego spalania, ewentualne zatrucie byłoby spowodowane tlenkiem węgla. Należy zwrócić uwagę na wszystkie rury i przewody, przez które gaz krąży w domu (butle, rury, kotły, kuchenki…). Można kontrolować te zagrożenia, jeśli przestrzega się następujących środków zapobiegawczych:
Środki zapobiegawcze
- Instalacja musi być przeprowadzona przez autoryzowanych specjalistów.
- Należy zapewnić wystarczającą ilość punktów wentylacyjnych i utrzymywać je w czystości i optymalnym stanie.
- Instalacja musi być regularnie czyszczona.
- W przypadku dłuższej nieobecności w domu należy zamknąć główny kurek gazowy lub butle gazowe.
- Zachowaj ostrożność przy podłączaniu regulatora do butli; sprawdzić, czy procedura jest prawidłowa.
- Nigdy nie używaj żadnego typu węża, który nie jest certyfikowany.
- Nigdy nie używaj ostrych narzędzi do usuwania plomby zabezpieczającej z butli.
- Przedsiębiorstwo dystrybucji gazu musi przeprowadzać kontrolę raz na jakiś czas. Dodatkowo każdy dom z kotłem jest zobowiązany do przeprowadzania corocznych przeglądów.
- W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w instalacji lub w jakimkolwiek urządzeniu należy jak najszybciej powiadomić służby techniczne producenta lub wyspecjalizowaną firmę, odpowiednio zalegalizowaną i upoważnioną.
ZAPAMIĘTAJ
- Jeśli poczujesz zapach gazu, nie włączaj i nie wyłączaj światła ani żadnego urządzenia, które mogłoby wywołać iskrę, ponieważ istnieje ryzyko wybuchu.
- Otwórz okna w celu dobrego przewietrzenia, aby usunąć gaz z jego palnego zakresu i zapobiec spalaniu.
- Jeśli przestanie pachnieć gazem i uważasz, że to usterka, wezwij serwisanta do naprawy. Jeśli to było niedopatrzenie lub problem z płytą grzewczą i wiadomo gdzie jest problem, to nie ma takiej potrzeby.