Zalety i odrębności suchej tarcicy
Ludzkość używa drewna jako materiału budowlanego od wielu tysięcy lat. Pomimo pojawienia się nowych, bardziej nowoczesnych faktur i materiałów popularność drewna w budownictwie wcale nie maleje. Nigdy nie znaleziono pełnowartościowego zamiennika naturalnego drewna.
Dlatego warto rozpatrzyć, dlaczego budowniczowie i producenci preferują suchą tarcicę.
Po pierwsze, domy drewniane zbudowane z suchej tarcicy praktycznie nie podlegają żadnemu kurczeniu się. Jeśli do budowy używa się wysokiej jakości suchej tarcicy, między belkami i balami nie pojawią się pęknięcia. Istnieje również wolny od ryzyka sposób trwałego powiązania wszystkich połączeń.
W przypadku zastosowania suchego drewna powierzchnie produktów są bardziej płaskie i zużywa się znacznie mniej izolacji termicznej. Ściany wykończone suchą tarcicą nie wypaczają się, nie pękają i nie wykrzywiają. W przeciwieństwie do tarcicy o naturalnej wilgoci sucha deska nie podlega odkształceniom. Wreszcie, tarcica suszona jest znacznie łatwiejsza w obróbce dla samych budowniczych.
Drewno suszone jest na powietrzu lub w specjalnych komorach suszarniczych lub piecach. W tych przestronnych pomieszczeniach utrzymywana jest odpowiednia temperatura, wilgotność i cyrkulacja powietrza, aby zapewnić powolne i równomierne suszenie tarcicy.
W piecach do suszenia drewna ułożona w stosy tarcica jest stale przedmuchiwana strumieniem ciepłego powietrza wytwarzanego przez wentylatory. Potem powietrze absorbuje wilgoć wydzielaną przez rozgrzane drewno i przenosi ją do wężownicy parowej, gdzie para wodna skrapla się w krople wody. Woda przedostaje się do zlewni, a następnie wypływa z podgrzewacza.
Często przy wyborze tarcicy budowlanej lub wyrobów z drewna kupujący ma do czynienia z ogromną gamą produktów różniących się ceną i jakością. I tu nieuchronnie pojawiają się pytania. Jaka jest różnica między jednymi materiałami a innymi?
Aby odpowiedzieć na te pytania, należy zrozumieć, że tarcica może się różnić.
Jako produkt z drewna przy produkcji tarcicy ogromną rolę odgrywa rodzaj piłowania materiału, z którego powstał ten lub inny produkt.
W przemyśle drzewnym istnieje kilka rodzajów cięć piłą, cięcie promieniowe, które odbywa się przez środek pnia po jego długości i cięcie styczne, które wykonuje się równolegle do stycznej okręgu pnia po jego długości.
Aby dobrze zrozumieć i oddzielić takie pojęcia, jak cięcie styczne i promieniowe drewna, trzeba znać budowę drzewa i jak przebiega proces piłowania drewna.
Cięcie nazywa się cięciem promieniowym, w którym płaszczyzna cięcia przechodzi przez rdzeń pnia. Podczas piłowania kłody promieniowo przecięta płaszczyzna przechodzi przez rdzeń pnia prostopadle do rocznych warstw. Z reguły podczas piłowania promieniowego kłoda jest najpierw piłowana na ćwiartki, a następnie wykonuje się cięcie promieniowe.
Tarcica styczna to tarcica, w której płaszczyzna cięcia jest prostopadła lub w przybliżeniu prostopadła do rdzenia belki (styczna do słojów rocznych drzewa).